اینترنت اشیاء در محیط زیست

نوع مقاله : مقاله مروری

نویسندگان

1 کارشناس ارشد تجارت الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران

2 کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست ، گرایش ارزیابی و آمایش سرزمین ، دانشگاه پیام نور، تهران

10.22034/jest.2018.28019.3697

چکیده

اینترنتِ اشیاءمفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات است. به صورت خلاصه "اینترنت اشیاء" فناوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌گردد. اینترنت اشیا به اشیای فیزیکی اجازه می دهد تا بشنوند، تصور کنند و کارها را با گفتمانی مناسب انجام دهند، اطلاعات را به اشتراک گذاشته و تصمیمات را هماهنگ نمایند. IoT این اشیا را از قالب های سنتی به هوشمند با بکارگیری فناوری های زمینه ای از قبیل محاسبات فراگیر و گسترده، ابزارهای تعبیه شده، فناوری های ارتباطی، شبکه های حسگری، پروتکل‌ها و برنامه های اینترنتی، تبدیل می نماید. در طول زمان، از IoT انتظار می رود که نقشی برجسته در برنامه های تجاری و خانگی و محیط زیستی داشته باشد تا کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و رشد اقتصاد جهانی را موجب شود و سبب ارتقا عملکردهای محیط زیستی خواهد شد.
فرآیند ارسال داده‌ها در فناوری اینترنت اشیاء بدین ترتیب است که به سوژه‌ی مورد نظر یک شناسه‌ی یکتا و یک پروتکل اینترنتی (IP) تعلق می‌گیرد که داده‌های لازم را برای پایگاه داده‌‌ی مربوطه ارسال می‌کند. داده‌هایی که توسط ابزارهای مختلف از قبیل گوشی‌های تلفن همراه و انواع رایانه‌ها و تبلت‌ها قابل مشاهده خواهند بود.
اینترنت اشیاء به واسطه کاربردهایی که دارد توجه بسیاری از دانشگاهها ، صنایع و شهروندان را به سوی خود جلب می کند. همچنین در در بسیاری اقدامات در جهت نگه داری محیط زیست و جلوگیری از عوامل تهدید کننده آن کاربردهای موثری دارد.اینترنت اشیاء قادر است بین دستگاههای هوشمند در هر زمان و مکانی و درباره ی هر چیزی اتصال شبکه برقرار کند همچنین اینترنت اشیا فرصت های بازار قابل توجهی را برای تولیدکنندگان تجهیزات، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و توسعه دهندگان برنامه های کاربردی در زمینه محیط زیست ارائه می نماید.

کلیدواژه‌ها